Buzia bez pryszczy

Jakiś czas temu moja kierowniczka w pracy zwróciła uwagę na mój trądzik, polecając mi tym samym pewnego znakomitego dermatologa. Z początku nie za bardzo przypadła mi do gustu jej uwaga, ale zachęcona dobrymi efektami jakie uzyskała jej córka lecząc się u niego (jej twarz wyglądała dosłownie jak alabaster) postanowiłam się do niego zapisać.

Mowa jest tutaj o dr. Ryszardzie Pomykale, który urzęduje w CePeLeku na ul. Koszykowej w Warszawie. Dostać się do tej przychodni może być ciężko i zdecydowanie łatwiej można się umówić telefonicznie w godz. mniej obleganych (ok. południa). Ponadto, aby móc się umówić z tym specjalistą trzeba mieć skierowanie od swojego lekarza rodzinnego.

Nigdy nie miałam dobrego  doświadczenia z dermatologami. Więc po zachwytach mojej kierowniczki, postać Pana dr. Pomykały jawiła mi się nieco mistycznie. Coś w stylu wszystko-wiedzącego mędrca lub szamana. ? Myślałam, że przepisze mi jakieś specjalne maści własnej roboty, czy coś w tym stylu. Nic bardziej mylnego, Pan Ryszard jest bardzo sympatyczny i rzeczowy. Od razu uprzedził mnie, że leczenie trądziku jest kwestią indywidualną, która wymaga sporo czasu i tyle samo cierpliwości. Wypytywał też o wcześniejsze leki jakie stosowałam. Ponieważ nie za bardzo je wszystkie pamiętałam, wyjaśniłam tylko, że moja skóra do tej pory źle reagowała na wszelkiego rodzaju antybiotyki. Pan doktor przepisał mi więc Acnatac – który jest przeznaczony do bardzo wrażliwej skóry. Zalecił mi również stosowanie emulsji do mycia i kremu do nawilżania z serii Cetaphil.

Przy silnych preparatach przeciwtrądzikowych zalecam czytanie ulotki, bowiem do stosowania większości z nich wymagany jest krem przeciwsłoneczny na dzień, zwłaszcza w miesiącach letnich, o czym dermatolodzy z którymi dotąd miałam do czynienia nie raczyli wspomnieć. W ulotce było wyszczególnione, że np. Acnatac nie lubi się z produktami naturalnymi – ziołowymi czy roślinnymi,  ani alkoholem. Dlatego postanowiłam zaprzestać malowania się (poza szczególnymi okazjami). Do tej pory miałam zwyczaj zmywania makijażu olejami, dodatkowo też nie chciałam podrażniać twarzy pocieraniem (przy zmywaniu makijażu wacikami z płynem micelarnym).2kuracja-przeciwtradzikowa02

Moja kuracja wygląda następująco: Rano myje buzię na „sucho” emulsją Cetaphil i smaruję ją kremem z tej samem firmy, przed wyjściem z domu w słoneczny dzień używałam dodatkowo kremu przeciwsłoneczny z filtrem 50+ firmy Iwostin, o bardzo przyjemnym działaniu. Daje on na twarzy dodatkowe uczucie nawilżającej warstwy, trochę takiego kompresu. Wieczorem stosowałam tę samą emulsję Cetaphil, a po jej wchłonięciu (ok. 20 min) używałam antybiotyku Acnatac. Przy okazji mycia włosów lub prysznica, do mycia twarzy zamiast emulsji Cetaphil używałam żelu do twarzy La Roche-Posay i jeśli po jego użyciu czułam lekkie ściągnięcie i przesuszenie skóry, używałam kremu nawilżającego Cetaphil, a antybiotyk używałam godzinę po, jeżeli był to wieczór i pora jako zastosowania.

Efekty mojej 3 miesięcznej kuracji możecie podziwiać na zdjęciach poniżej. Na obydwu mam zrobiony makijaż tymi samymi produktami. I jest to tylko dowód na to, że samym „zakrywaniem” nie wiele można ugrać i należy podjąć walkę z przyczyną problemu – trądzikiem.1kuracja-przeciwtradzikowa01

Długo zastanawiałam się nad poleceniem dermatologa dr. Ryszarda Pomykały na moim blogu. W końcu już teraz ciężko jest się do niego dostać, ? ale ponieważ dobrze wiem jak trądzik potrafi zepsuć dobre samopoczucie postanowiłam nie być taką egoistką.  Bardzo dobrze wspominam dr. Ryszarda Pomykałę, co jest sukcesem ponieważ generalnie mam awersję do dermatologów.

Obecnie przestawiłam się z Acnatacu na Epiduo, ale chyba wrócę do tego poprzedniego. Efekt jest cały czas taki sam, a komfort używania zupełnie inny. Przy Epiduo często moja skóra piecze i jest podrażniona.

Jeżeli, możesz polecić jakiegoś innego dermatologa w Twoim mieście, zrób to koniecznie aby inni mogli skorzystać. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.